Wycieczka do gospodarstwa ekologicznego „Pszczółka” w ramach „Programu dla szkół”

Powiększ

Na skróty

Zobacz galerię

Wycieczka do gospodarstwa ekologicznego „Pszczółka” w ramach „Programu dla szkół”

W dniu 18 maja 2022r. uczniowie klas IV i V byli na wycieczce w gospodarstwie ekologicznym „Pszczółka” w miejscowości Niezwojowice niedaleko Kazimierzy Wielkiej. Gospodarstwo to promuje aktywny styl życia i rozwija nawyki zdrowego odżywiania. Dzieci miały możliwość samodzielnie przygotować sobie kanapki z wiejskiego masła, chleba, twarożku, rzeżuchy, ogórka kiszonego. Prawdziwy wiejski smak. Następnie odbyły się warsztaty z pisania na papierze gęsim piórem. Nie było to wcale łatwe. Okazało się, że pisanie gęsim piórem wymaga trudu i nakładu pracy. Po wysuszeniu swoich prac w specjalnych tackach z piaskiem – dzieci musiały uprać swoje ściereczki pobrudzone atramentem z kałamarza. Pranie miało miejsce w wielkich baliach drewnianych na tarkach metalowych. A potem było wyrzymanie i rozwieszanie ściereczek na suszarce.

Na wycieczce nie mogło zabraknąć aspektu pszczół. W specjalnie przygotowanej salce – dzieci mogły zobaczyć piękny obraz ukazujący życie pszczół oraz posłuchać lektora opowiadającego o tych wspaniałych owadach. Obejrzały one również plastry miodowe, ubrały nakrycia głowy pszczelarza i rozpoczęły się tańce do piosenki „Pszczółka Maja”. Następnie wszyscy udali się na pyszną zupkę pomidorową babci Danusi. Na zakończenie były nauka rozbierania i składania uli dla pszczół. Każde dziecko otrzymało 1 ul do rozłożenia i złożenia. Wcześniej jednak był pokaz tej czynności, który prowadził p. Jan Król. Jest to przewodnik i kustosz makiety „Bitwy pod Racławicami”. Makieta przedstawia kolejne etapy bitwy pod Racławicami. Dzieci obejrzały makietę oraz posłuchały lektora, który opowiedział cały przebieg bitwy.

Wycieczka dobiegła końca i wszyscy zadowoleni wróciliśmy do szkoły w Jaworzni. Wycieczka odbyła się w ramach „Programu dla szkół” i była dla dzieci bezpłatna.

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA PAWŁA II
tel/fax 41 3061071, e-mail: zpo.jaworznia@piekoszow.pl
Jaworznia 93, 26-065 Piekoszów, woj. świętokrzyskie